Jak leczyć zatoki ? Domowe sposoby

Jak leczyć zatoki ? Domowe sposoby

Ból w okolicach czoła, katar, zawroty głowy…każdy wie, że to ból zatok. Powstaje jednak pytanie, do czego właściwie te zatoki służą? Zatoki to „puste” przestrzenie w naszej głowie, dzięki którym głowa jest lżejsza i łatwiej nią poruszać. Wyściełane są błoną śluzową, dzięki której może zaatakować wirus lub bakteria, tak samo jak atakuje nasze gardło, czy oskrzela. Problem jest taki, że na skutek procesu zapalnego dochodzi do obrzęku śluzówki  i uczucia bólu. Zbiera się również wydzielina, która nie może wydostać się z zatok i dodatkowo komplikuje sprawę. Cały sekret metod leczenia, jaki tu przedstawiam jest prezentacją, którą moglibyśmy zatytułować „jak udrożnić zatoki”. Zatoki,  w których zmniejszy się obrzęk, uwalniają gromadzącą się wydzielinę i właśnie to daje nam ulgę.

Pierwszy sposób (typowo domowy) – zwykła herbatka z imbirem, czosnkiem i kurkumą. Oczywiście nie musimy do niej dodawać tych wszystkich składników, ale  zasadniczo jak wypijemy taką miksturę przed snem, istnieje duża szansa, że rano obudzimy się zdrowsi. Imbir wzmacnia odporność, a czosnek jest „naturalnym” antybiotykiem.

Drugi sposób jest trochę bardziej skomplikowany, nosi nazwę „irygacja zatok”, inaczej „płukanie zatok”. Jego idea jest bardzo prosta – wypłukanie zatok roztworem soli . Najlepsze są do tego zestawy do kupienia w aptece. Składają się z plastikowej butelki i saszetki z soli. Zawartość saszetki wsypujemy do butelki, wstrząsamy tak, aby utworzyć roztwór soli i przykładamy do otworu nosowego. Następnie naciskamy butelkę i roztwór przepływa przez nasze zatoki, wypływając drugim otworem nosowym. Tak naprawdę można w teorii wykonać taki zestaw w domu, do którego stworzenia możemy użyć jakiejkolwiek plastikowej butelki z otworem na zakrętce. Dla wzmocnienia efektu polecam xylometazolinę do nosa na 20 minut przed irygacją.

Trzeci sposób jest zdecydowanie najtrudniejszy :). Bierzemy miskę, do której nalewamy ciepłej wody ok. 2l, dodajemy tymianek, trochę soli (kilka łyżek) i  kilkanaście kropel olejku, np. eukaliptusowego. Następnie nachylamy się ok. 20 cm nad miską, nakładamy na głowę ręcznik, zamykamy oczy  i wdychamy opary. Tak oto dokonujemy inhalacji, która również ma na celu zmniejszenie obrzęku zapalnego w zatokach.

Uwaga przy sposobie nr 3….Jeśli jesteś kobietą i masz doklejone rzęsy, to niestety możesz się z nimi pożegnać.

Pamiętajmy, że każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu. Jeśli nie znasz swoich zatok, wszelkie zabiegi skonsultuj ze swoim lekarzem i bądź ostrożny. Niniejszy artykuł nie może stanowić porady lekarskiej, ponieważ nie spełnia jej warunków.

Back to Top