Jak skrócić kolejkę do lekarza specjalisty NFZ? 3 sposoby

Jak skrócić kolejkę do lekarza specjalisty NFZ? 3 sposoby

Wyobraźmy sobie ,że mamy chore serce i chcemy szybko trafić do kardiologa, idziemy do lekarza rodzinnego, prosimy o skierowanie, dostajemy je, po czym ochoczo biegniemy do okienka najbliższej przychodni specjalistycznej i …

– Kardiolog przyjmie pana w 2021.
– Ale ja mogę nie dożyć…
– To wpisze pana ołówkiem .
Witamy w Polsce AD 2019 .

A tak poważnie – dziś opowiem o tym jak legalnie skrócić kolejki do specjalistów w ramach polskiej służby zdrowia.

W 2018 kolejki aż do 13 poradni specjalistycznych uległy wydłużeniu, najgorszej jest w kwestii endokrynologii, bo średnio pacjent czeka na wizytę aż o prawie pół roku dłużej niż w latach poprzednich.

Z drugiej strony jest światełko w tunelu, bo niektóre kolejki również udało się skrócić. Dobrym przykładem jest tu ortopedia, do tej poradni czekaliśmy w 2018 roku aż prawie 2 miesiące krócej niż w 2017 roku.

Przejdźmy do sposobów na skrócenie kolejek.

1 sposób: Wymaga jednocześnie wyczucia i perswazji, polega na tym ze lekarz wpisuje na skierowaniu adnotację „cito”, czyli „pilne”.

Czy to oznacza, żeby wymuszać na lekarzu ten dopisek? Oczywiście nie, ale wiem z własnego doświadczenia, że czasem nie pamiętam o tym, by taką adnotację umieścić. Zapytanie lekarza, czy nie widzi powodów pilnego przyjęcia do poradni nic pacjenta nie kosztuje.

W praktyce cito nie skraca kolejki do przyjęcia z dnia na dzień, ale może oznaczać skrócenie kolejki np. z 12 miesięcy do 4 miesięcy, co czasem wystarczy. Pamiętajmy, że nie każdy musi dostać się do specjalisty na wczoraj, a jeśli lekarz naprawdę widzi konieczność pilnego leczenia to pisze skierowanie do szpitala, a nie do poradni specjalistycznej.

2 sposób: To po porostu wyszukiwarka kolejek.
Często narzekam na ogromną ilość złych rozwiązań informatycznych w służbie zdrowia, ale stworzona przez NFZ witryna
jest akurat czymś znakomitym.
https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

Bywa, że jeden ośrodek ma kolejkę do okulisty na 2 lata w przód, a parę ulic dalej możemy dostać się specjalisty za 3 miesiące (!). Wystarczy poszukać. Na stronie od razu podane są numery telefonów i adresy, wiec nie trzeba za bardzo szperać. Ostatnio wyszukałem tam konsultację specjalistyczną mojej mamie u okulisty na NFZ szybciej niż komercyjnie.

Druga tego typu strona to https://swiatprzychodni.pl/, tu jest już troszkę gorzej, ponieważ strona rzadziej się aktualizuje, ale kierunek i idea są jak najbardziej słuszne.

3 sposób: Czyli „uprzywilejowane grupy społeczne”.
Co to w praktyce oznacza dla pacjenta? Otóż jeśli należy do jednej z tych grup i zgłosi się do poradni specjalistycznej to w przeciągu tygodnia musi być przyjęty. Co ta za grupy pacjentów ?

– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
– inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
– uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani – w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa
– kobiety w ciąży (od 01.01.2017)
– świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)
– działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)
– osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (od 01.07.2018)
– osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)

Wniosek tego płynie jasny, dobrze jest oddawać krew, to nie tylko pomoc innym, ale i inwestycja w swoje zdrowie.

I na sam koniec zalecam, aby nie czekać z zapisaniem się do specjalisty w nieskończoność, jeśli dostaniemy skierowanie zapiszmy się do specjalisty w ciągu 2 tygodni. Po miesiącu, skierowanie już będzie nieaktualne i trzeba będzie znów iść do lekarza rodzinnego.

Na marginesie powiem Wam, że jeśli ktoś naprawdę chciałby skrócenia kolejek, to zrobiłby wszystko, żeby zdjąć z lekarzy biurokrację, a w zamian dałby szerokie narzędzia diagnostyczne lekarzom rodzinnym.

Zapraszam na pozostałe artykuły mojego bloga i do oglądania filmów z mojego kanału na: www.youtube.com/c/doktormichal .

źródła: NFZ, mp.pl , raport Fundacji WHC, gazetaprawna.pl

Back to Top