Jak leczyć COVID-19 w domu ? Najnowsze wytyczne.

Jak leczyć COVID-19 w domu ? Najnowsze wytyczne.

aktualizacja ostatnia: 20.10.2020.

Jesteś w domu, a Twój lekarz rodzinny kazał Ci być w izolacji ? Nie wiesz kiedy się bardzo martwić a co jest w miarę niegroźne ?  Ten wpis jest dla Ciebie.
Oczywiście dotyczy on wyłącznie dorosłych w pierwszym stadium „skąpoobjawowym” choroby. Pozostałe stadia leczy się w szpitalu w zupełnie inny sposób.

Wstęp


 Od 6 miesięcy próbujemy w Polsce odpowiedzieć sobie na jedno pytanie, jak pozbyć się tego cholernego wirusa ?
Niestety nadal nie mamy na niego leku ani szczepionki.
W międzyczasie pojawiało się i znikało mnóstwo doniesień naukowych. Ibuprofen działa  ? Nie działa ? Brać sterydy ? Nie brać ?
W ostatnim miesiącu naukowcy zaczęli uzyskiwać względne porozumienie w tej sprawie.
Jak pewnie wiecie w medycynie nic nie trwa parę dni. Porozumienie naukowców czasem trwa latami. Tak jak i wynalezienie skutecznych leków.

Objawy.

Jakie znamy:

Te, z którymi ja dodatkowo często się spotykam:


Zacznijmy od objawów.
Każdy z nas zna tę wyliczankę : duszność, kaszel, gorączka, zaburzenia węchu i smaku.
Od kilku tygodni mam styczność z tą chorobą i wiem, że rzadko przebiega ona w ten sposób. Duszność należy do rzadkości -jeśli ją masz – dzwoń po pogotowie i  nie czekaj na teleporadę z lekarzem rodzinnym.
Dużo częstszy jest ból głowy i uczucie zmęczenia.  Zaburzenia węchu i smaku potrafią utrzymywać się nawet po chorobie.
Gorączka przeważnie nie trwa długo. 

„Magiczna pigułka”


Przed wszystkim na COVID-19  nie ma leczenia przyczynowego ( czytaj „cudownego leku”, „magicznej pigułki”).
Mamy za to leczenie objawowe – czyli jest objaw np gorączka, to leczymy gorączkę  itd.
I tu pierwsze pytanie – jak  sprawdzić, w którym stadium jestem ? 

Monitorowanie choroby i leczenie. Kiedy się jest gorzej ?

Jeśli jesteś chory i chcesz wiedzieć „jak źle ze mną jest ” to radzę zaopatrzyć się w  3 rzeczy.
Pierwszą jest  pulsoksymetr. Co to takiego ? To urządzenie jakie zakładasz na palec i dowiadujesz ile tlenu masz we krwi (upraszczając) . Jeśli masz powyżej 95% – jest ok . Jeśli poniżej – dzwonisz do swojego lekarza. Zasadniczo pacjent niewymagający hospitalizacji  w stadium nr 1 będzie mieć saturację powyżej 95%.  
 


Tak samo z gorączką. Oczywiście powinieneś mieć w domu termometr „dotykowy” elektroniczny ( jeśli czytasz regularnie mojego bloga – to wiesz, że to mój ulubiony, jeśli nie patrz wpis „jak leczyć gorączkę” ). Jeśli gorączka powyżej 38  C  nie ustępuje po  paracetamolu (ok.  4  x 1g)  lub/i Ibuprofenie ( 3×400 mg )  – również należy skontaktować się z lekarzem. ( Tak- ibuprofen można brać ).
I tu dochodzimy do kolejnego zasadniczego punktu – nawodnienie. Pacjent z COVID-19 powinien wypijać ok. 2 litry wody dziennie.
Jeśli jesteś chory na Nadciśnienie tętnicze -badaj je codziennie.  Złym symptomem będzie zarówno zbyt wysokie ciśnienie, jak i zbyt niskie (np poniżej 90/60 mmHg ). Jeśli przy niskim ciśnieniu rośnie tętno np do powyżej 100 /’ w spoczynku – to kolejny powód do kontaktu z lekarzem.
I tu dochodzimy do 3 rzeczy -dobrze zawsze w domu mieć ciśnieniomierz. Jeśli to możliwe  nie kupuj tylko nadgarstkowego – nie poleca się ich od lat.


Wytyczne mówią żeby leczenie kaszlu zacząć od …miodu. Jeśli ten nie pomoże wypróbować należy fosforan kodeiny  4 x15 mg na dobę.
I na koniec sprawa kluczowa… odpoczynek.
W czasie COVID19 nie pracujemy zdalnie i staramy się nie denerwować niepotrzebnie. Owszem istnieją wytyczne co do leczenia lęku w COVID, ale to już indywidualna sprawa każdego pacjenta.

Czego nie robić ?Nie poleca się przyjmowania w stadium 1 sterydów ( jeśli masz np astmę tu sprawa wygląda oczywiście inaczej),  nie poleca się brania antybiotyków na własną rękę ( jak z resztą w żadnej chorobie) . Witaminę D można brać w powodów pory roku, niekoniecznie jest ona pomocna przy samym leczeniu.

Życzę wszystkim zdrówka !

autor : lek. med. Michał W. Domaszewski
specjalista medycyny rodzinnej

UWAGI :

Powyższy wpis /film na youtube NIE jest sponsorowany przez żadną instytucję !  Niedługo oczywiście te dane będą nieaktualne ( patrz na daty) .
Używam nazw międzynarodowych leków – informacyjnie. Nie handlowych nadanych przez firmy. Powyższy wpis nie stanowi również porady lekarskiej. Większość zaleceń lekarz dopasowuje do pacjenta indywidualnie ze względu np na jego wiek i choroby współistniejące.

Źródła:
1) NIH Therapeutic Managemanent of Patients with COVID-19.
2) Zalecenia diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z dn. 13.10.2020.
3) COVID-19 rapid guideline : managing symptoms in the community NICE guideline NR 163 update 13 October 2020

Back to Top