aktualizacja ostatnia: 20.10.2020.
Jesteś w domu, a Twój lekarz rodzinny kazał Ci być w izolacji ? Nie wiesz kiedy się bardzo martwić a co jest w miarę niegroźne ? Ten wpis jest dla Ciebie.
Oczywiście dotyczy on wyłącznie dorosłych w pierwszym stadium „skąpoobjawowym” choroby. Pozostałe stadia leczy się w szpitalu w zupełnie inny sposób.
Wstęp
Od 6 miesięcy próbujemy w Polsce odpowiedzieć sobie na jedno pytanie, jak pozbyć się tego cholernego wirusa ?
Niestety nadal nie mamy na niego leku ani szczepionki.
W międzyczasie pojawiało się i znikało mnóstwo doniesień naukowych. Ibuprofen działa ? Nie działa ? Brać sterydy ? Nie brać ?
W ostatnim miesiącu naukowcy zaczęli uzyskiwać względne porozumienie w tej sprawie.
Jak pewnie wiecie w medycynie nic nie trwa parę dni. Porozumienie naukowców czasem trwa latami. Tak jak i wynalezienie skutecznych leków.
Objawy.
Jakie znamy:

Te, z którymi ja dodatkowo często się spotykam:

Zacznijmy od objawów.
Każdy z nas zna tę wyliczankę : duszność, kaszel, gorączka, zaburzenia węchu i smaku.
Od kilku tygodni mam styczność z tą chorobą i wiem, że rzadko przebiega ona w ten sposób. Duszność należy do rzadkości -jeśli ją masz – dzwoń po pogotowie i nie czekaj na teleporadę z lekarzem rodzinnym.
Dużo częstszy jest ból głowy i uczucie zmęczenia. Zaburzenia węchu i smaku potrafią utrzymywać się nawet po chorobie.
Gorączka przeważnie nie trwa długo.
„Magiczna pigułka”
Przed wszystkim na COVID-19 nie ma leczenia przyczynowego ( czytaj „cudownego leku”, „magicznej pigułki”).
Mamy za to leczenie objawowe – czyli jest objaw np gorączka, to leczymy gorączkę itd.
I tu pierwsze pytanie – jak sprawdzić, w którym stadium jestem ?
Monitorowanie choroby i leczenie. Kiedy się jest gorzej ?
Jeśli jesteś chory i chcesz wiedzieć „jak źle ze mną jest ” to radzę zaopatrzyć się w 3 rzeczy.
Pierwszą jest pulsoksymetr. Co to takiego ? To urządzenie jakie zakładasz na palec i dowiadujesz ile tlenu masz we krwi (upraszczając) . Jeśli masz powyżej 95% – jest ok . Jeśli poniżej – dzwonisz do swojego lekarza. Zasadniczo pacjent niewymagający hospitalizacji w stadium nr 1 będzie mieć saturację powyżej 95%.
Tak samo z gorączką. Oczywiście powinieneś mieć w domu termometr „dotykowy” elektroniczny ( jeśli czytasz regularnie mojego bloga – to wiesz, że to mój ulubiony, jeśli nie patrz wpis „jak leczyć gorączkę” ). Jeśli gorączka powyżej 38 C nie ustępuje po paracetamolu (ok. 4 x 1g) lub/i Ibuprofenie ( 3×400 mg ) – również należy skontaktować się z lekarzem. ( Tak- ibuprofen można brać ).
I tu dochodzimy do kolejnego zasadniczego punktu – nawodnienie. Pacjent z COVID-19 powinien wypijać ok. 2 litry wody dziennie.
Jeśli jesteś chory na Nadciśnienie tętnicze -badaj je codziennie. Złym symptomem będzie zarówno zbyt wysokie ciśnienie, jak i zbyt niskie (np poniżej 90/60 mmHg ). Jeśli przy niskim ciśnieniu rośnie tętno np do powyżej 100 /’ w spoczynku – to kolejny powód do kontaktu z lekarzem.
I tu dochodzimy do 3 rzeczy -dobrze zawsze w domu mieć ciśnieniomierz. Jeśli to możliwe nie kupuj tylko nadgarstkowego – nie poleca się ich od lat.


Wytyczne mówią żeby leczenie kaszlu zacząć od …miodu. Jeśli ten nie pomoże wypróbować należy fosforan kodeiny 4 x15 mg na dobę.
I na koniec sprawa kluczowa… odpoczynek.
W czasie COVID19 nie pracujemy zdalnie i staramy się nie denerwować niepotrzebnie. Owszem istnieją wytyczne co do leczenia lęku w COVID, ale to już indywidualna sprawa każdego pacjenta.
Czego nie robić ?
Nie poleca się przyjmowania w stadium 1 sterydów ( jeśli masz np astmę tu sprawa wygląda oczywiście inaczej), nie poleca się brania antybiotyków na własną rękę ( jak z resztą w żadnej chorobie) . Witaminę D można brać w powodów pory roku, niekoniecznie jest ona pomocna przy samym leczeniu.
Życzę wszystkim zdrówka !
autor : lek. med. Michał W. Domaszewski
specjalista medycyny rodzinnej
UWAGI :
Powyższy wpis /film na youtube NIE jest sponsorowany przez żadną instytucję ! Niedługo oczywiście te dane będą nieaktualne ( patrz na daty) .
Używam nazw międzynarodowych leków – informacyjnie. Nie handlowych nadanych przez firmy. Powyższy wpis nie stanowi również porady lekarskiej. Większość zaleceń lekarz dopasowuje do pacjenta indywidualnie ze względu np na jego wiek i choroby współistniejące.
Źródła:
1) NIH Therapeutic Managemanent of Patients with COVID-19.
2) Zalecenia diagnostyki i terapii zakażeń SARS-CoV-2 Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z dn. 13.10.2020.
3) COVID-19 rapid guideline : managing symptoms in the community NICE guideline NR 163 update 13 October 2020
A jak leczyć zatoki? Jestem 23 dzień od kontaktu a 17 dzień od wystąpienia objawów, ból gardła, mięśni, silny ból głowy i zapchane zatoki , utrata węchu i smaku , nie mam duszności, temperaturę mam obniżoną od 34.9 do 35.9 , wogle nie miałam podwyższonej temperatury. Proszę o pomoc bo nie wiem co mam brać na zatoki, bo cały czas mam zapchane i nic mi nie schodzi, wszystko mi się gdzieś tam zatrzymało i nie mam żadnej wydzieliny z nosa , i głowa mi pęka , przez cały ten czas raz tylko użyłam husteczkę.
Dobre wiadomości dla rodzinki i znajomych na FB.
Pozdrawiam serdeczni
Panie doktorze. Zaczęłam 86 rok życia. Bloguję i staram się żyć możliwie normalnie. Dziś przypadkiem znalazłam Pana blog. Bardzo się cieszę, że Pan taki blog założył. Będę do niego często zaglądała. Po pierwsze, umieszcza pan w nim bardzo fachowe porady. Po drugie porady te są podane w sposób tak łopatologiczny, że każdy Pana czytelnik zrozumie o co chodzi. Po trzecie emanuje Pan ciepłem, które powoduje, że Pana czytelnicy, w tym także ja czują się bezpiecznie.
I mam pytanie.
Czy w komentarzach w Pana blogu można zadawać Panu pytania dotyczące zdrowia i sposobu leczenia różnych dolegliwości. Będę wdzięczna za odpowiedź. Serdecznie Pana pozdrawiam. Maria.
Mój mąż jest bardzo osłabiony po covidzie co podawac by wzmocnić organizm i doszedł do siebie .
Zrobię wkrótce temat o powikłaniach po COVID.. Dużo zdrówka.