Jak mierzyć saturację ? Nie tylko w czasie COVID-19.

Jak mierzyć saturację ? Nie tylko w czasie COVID-19.

Jak używać pulsoksymetru w domu??‍⚕️ Garść porad. To małe urządzonko przede wszystkim należy używać u chorych na COVID-19, którzy leżą w domu. Powszechnie mówi się, że mierzy ono „natlenienie ” krwi, a jak wiemy choroby dróg oddechowych, tego tlenu mogą nas pozbawiać.


Pomiar saturacji robimy:
▶️ urządzeniem na palec ( nie przez smartfon)
▶️siedząc w pomieszczeniu nie na świeżym powietrzu
▶️spokojnie oddychając, (nie głęboko)
▶️mierzymy tak 30-60 s
▶️na palcu wskazującym lub środkowym ( nie kciuk)
▶️musimy pamiętać żeby palec był ciepły ( inaczej sztucznie zaniżamy wynik) ▶️na palcu bez niepomalowanyn paznokciem żadnym lakierem▶️ przy saturacji poniżej 95% kontakt z lekarzem jeśli masz Covid19 ( od tej zasady są oczywiście wyjątki)
▶️ pomiary 2-3 razy dziennie.
Bądźcie zdrowi. Ja powiem to samo co rok temu ( chociaż wtedy spoktało się to z oporami wielu osób) pulsoksymetr powinien na stałe zagościć w polskich domach nie tylko z powodu epidemii . Czy oswoiliście się już z tymi „maszynami” ?

autor: lekarz Michał Domaszewski

źródła:

  1. Pulse Oximetry for Monitoring Patients with COVID-19 at HomePotential Pitfalls and Practical GuidanceAndrew M. Luks1and Erik R. Swenson1, https://www.atsjournals.org/doi/pdf/10.1513/AnnalsATS.202005-418FR?fbclid=IwAR37lMnJKkMt_69qV533IQLokayfbY9DC2_xMAerEIiQORAySeq8C4yHUMQ&
Back to Top