Jak się skutecznie uczyć? 7 pomysłów.

Jak się skutecznie uczyć? 7 pomysłów.

Dziś o mózgu i moich doświadczeniach z wkładaniem wiedzy do niego.

Jak uczyć się wydajnie i efektywnie ?
Czy wspomagać się popularnymi suplementami ? A może pić syropy na kaszel ?
Co jeść żeby wspomóc koncentrację ?

Dziś odpowiem na te pytania. Przynajmniej spróbuję.

1. Relaks .
Przede wszystkim ustalmy jedno- chcemy wycisnąć z naszego umysłu jak najwięcej, więc najpierw postarajmy się przygotować odpowiednio nasze otoczenie. Odsuńmy od siebie wszystko co rozprasza naszą uwagę. Zrelaksujmy się, wyśpijmy.
Eksperymenty pokazały, że ludzie uczący się  w warunkach dających im spokój zapamiętują więcej.

2. Dieta.
Co jeść ? Przede wszystkim dostarczmy mózgowi paliwo, czyli węglowodany złożone. Nasz mózg potrzebuje aż 60% glukozy z krwi. Pieczywo, ziemniaki, owsianka -to główne źródła węglowodanów złożonych.  Zadbajmy o odpowiednią podaż magnezu, witamin z grupy B . To właśnie te witaminy wspomagają budowę i odżywianie komórek.
Dobrym dodatkiem wpływającym na koncentrację jest korzeń żeń-szenia i miłorząb japoński.
Cukrów prostych (czyli słodyczy) unikamy, ponieważ pomimo uczucia chwilowego pobudzenia, powodują zużycie witamin z grupy B i magnezu, co w efekcie gorzej wpływa na mózg.

3.Czas
Najlepiej uczyć się miedzy godziną 10:00-12:00, według badań nad chronobiologią naszych ciał- to właśnie jest czas najwyższej wydolności mózgu. Co 2h wskazane jest robić 10 minut przerwy , a po całym dniu nauki powtórzyć materiał.

4. Notatki.
Ja osobiście bardzo je lubię robić, zwłaszcza w formie różnych rysunków i kółeczek.

5. Wysiłek fizyczny i seks.
Tak udowodniono, że mogą po nich powstawać nowe komórki w hipokampie w mózgu, a to może pozytywnie wpłynąć na naszą pamięć.
Nie musimy oczywiście biec maratonów przed nauką do egzaminu, ale dotlenienie na pewno nam dobrze zrobi.

6. Kawa oraz popularne „suplementy” i „wspomagacze”.Kodeina w syropach na kaszel – nie działa.
Kawa – nie daje ewidentnego wzrostu koncentracji i pamięci w momencie nauki, ale poprawi jej konsolidację w godzinach snu. Maksymalna dawka kofeiny to 500 mg, czyli mniej więcej 4 filiżanki na dobę.Pseudoefedryna- może wzmocnić koncentrację, ale faktem jest, że w dużych ilościach może zadziałać jak amfetamina i można na następny dzień może dać duży spadek energii i wydajności. Odradzam.

7. Motywacja
Podczas nauki nie powinniśmy się „spinać”, ale powinniśmy zadbać o prawidłową motywację .Ja nie lubię  słowa „muszę”, bo to zakłada jakiś zewnętrzny bat jaki wisi nade mną . Dużo bardziej wolę słowo „chcę”.

Owocnej nauki !

Back to Top