Koronawirus. Fakty i mity.

Koronawirus. Fakty i mity.

Opublikowane 16.03.2020 poniższe info na temat wirusa SARS-CoV-2 może ulec zmianie. v2

Pamiętacie jak 2 miesiące temu niektórzy się zaśmiewali mówiąc o chińskim wirusie ? Ci sami ludzie śmieli się z zakupów,”paniki w sklepach”, bagatelizowali zagrożenie ? Dziś to oni są zagrożeniem.

Gdy wirus trafił do Polski, zamknięto szkoły, kina, teatry, odwołano imprezy. Ludzie zaczęli umierać. Zrobiło się mniej śmiesznie, ale Ci sami ludzie nadal podśmiewają się i wychodzą na spacery podczas akcji #zostanwdomu i radośnie spotykają się ze znajomymi w czasie wolnym, a ich dzieci bawią się na placu zabaw z innymi dziećmi.

1. „Wirus atakuje tylko osoby starsze i schorowane.” MIT

Wirus atakuje też młodych ludzi, szczególnie dramatycznym przykładem jest tutaj śmierć młodych chińskich lekarzy sprzed kilku tygodni. Są doniesienia o chorych dzieciach oraz niemowlętach (od 16.03. we Wrocławiu jest 7 miesięczna dziewczynka zarażona SARS-CoV-2 ). Oczywiście młodzi, zdrowi ludzie przejdą zakażenie raczej łagodnie, ale to nie znaczy nie mogą zachorować.

2.”To taka grypa.” MIT

Grypa zabija mniej niż 1% ludzi starszych, wirus SARS-CoV-2 zabija ich 14 % . Szczególnie narażone są osoby z chorobami serca, płuc,nadciśnieniem, nowotworami złośliwymi i cukrzycą. Ci ludzie są szczególnie narażeni na ryzyko zgonu z powodu powikłań COVID -19.

Śmiertelność. (źródło CDC)

3. „Żeby się zarazić to trzeba z chorym spędzić co najmniej 15 minut.” MIT

Kontakt bezpośredni to też podanie ręki, czy badanie przedmiotowe chorego przez lekarza, które często trwa dużo krócej. Oczywiście szanse na zakażenie się są dużo mniejsze niż podczas przebywania / rozmowy z kimś przez 15 minut, ale SĄ. (źródło: CDC)

4.”Wirus nie przetrwa w powietrzu ani na papierze czy metalu.” MIT

Wirus SARS-CoV-2 może przetrwać w powietrzu i na innych materiałach. Istnieją doniesienia naukowców, że na niektórych materiałach może przetrwać nawet do kilku dni, a w powietrzu do trzech godzin. Nie wszystkie z tych danych są oficjalnie potwierdzone przez innych naukowców. Nie ma pewności, na ten moment, jak długo wirus na danej powierzchni jest niebezpieczny dla człowieka. Najczęstszym sposobem zakażenia nadal pozostaje droga kropelkowa (np kiedy ktoś na nas kaszlnie).

5. ” Kwarantanna 14 dniowa wystarczy by mieć pewność, że jest się zdrowym.”MIT

Jeśli okres wylęgania może wynosić od 0 do 24 dni, to ktoś po 14 dniowej kwarantannie może nadal zagrażać otoczeniu. (źródło: New England Journal of Medicine) Szanse na to są niewielkie, ale nie można takiej możliwości wykluczyć.

6. „Grozi nam lock-down, czyli nie będzie można wyjść z domu z wyjątkiem sklepu spożywczego czy apteki.”FAKT

Takie rozwiązania wprowadziły Włochy, Hiszpania i Francja. Polski Minister Zdrowia 16.03 ich nie wykluczył.

7.”Epidemia może potrwać w Polsce do końca kwietnia lub maja 2020.” FAKT

Tak, ale tak naprawdę dokładnie kiedy skończy się pandemia- tego nie wie nikt.

8.”Są wstępne wytyczne dla lekarzy jak leczyć wirusa.” FAKT

To prawda, poniższe były publikowane pod koniec lutego, ale na pewno się zmienią. Być może nową bronią okaże się remdesivir lub hydroxycholorochina. Na razie nie zaleca się odstawiania leków na nadciśnienie tętnicze.

9.”Szczepionka nas obroni”. NIE WIADOMO

Nie wiadomo dlatego, że nie ma szczegółowych informacji na temat mutacji wirusa.

10.”Jak już się przechoruje to ma się odporność na zawsze.” NIE WIADOMO

Istnieją doniesienia o powtórnym zakażeniu SARS-CoV-2 . Do takiego przypadku doszło w Japonii (źródło NHK World Japan). Na ten moment CDC absolutnie nie wyklucza takiej możliwości. (źródło: Independent UK)

11.” Większość z nas miała koronawirusa.” FAKT

Koronawirus to innymi słowy wirus „przeziębienia”, jeśli ktoś kiedyś chorował na tę chorobę to można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że jej przyczyną był koronawirus, ale raczej NIE SARS-CoV-2.

12. „Zabijemy koronawirusa samym alkoholem.” MIT

Przepis na to jaki płyn najlepiej zlikwiduje wirusa z powierzchni, prezentuje nam najnowszy artykuł z „The Journal of Hospital Infection”. Przepis 70 % alkohol + 0,5% nadtlenek wodoru (lub 0,1% podchloryn sodu). Po zastosowaniu takiego płynu powierzchnia będzie bezpieczna za 1 minutę.

Powyższy wpis ma na celu edukację, a nie „sianie paniki”. W ostatnim czasie zagrożeniem nie jest panika tylko ignorancja.
Zdrówka dla wszystkich !

autor: Michał Domaszewski

zapraszam na mój instagram michal_domaszewski i

kanał na Youtube Doktor Michał

źródła:

1. SARS-CoV-2 infection in Children, Xiaoxia Lu, M.D. The New England Journal of Medicine

2. Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents, G. Kampf

3. Centers for Disease Control and Prevention, How COVID-19 spreads ?

4. Genetic diversity and evolution of SARS-CoV-2, Thung Phan

5. Japanese man tests positive for coronavirus again (NHK World Japan)

6. Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-1,Neeltje van Dormalen PhD

7. Clinical characteristics of 2019 novel coronavirus infection in China,Wej Jie-Guan (New England Journal of Medicine)

Back to Top